Uvod
Kako funkcionira probava?
Svaka ćelija u našem tijelu treba hranjive sastojke da bi funkcionirala. Probava je proces kretanja hrane kroz crijevni trakt i njeno razlaganje na molekule koje su dovoljno male da ih naš krvotok može apsorbirati. Odavde se hranjivi sastojci dalje šalju u različite ćelije našeg tijela.
Probavni proces počinje žvakanjem hrane. Enzimi, korisne supstance u pljuvački, već počinju razgradnju prvih sastojaka. Nakon gutanja, hrana se šalje u želudac i dalje u tanko i debelo crijevo. U ovom području, sve hranjive sastojke koji se mogu apsorbirati preuzimaju naše ćelije, a sve što preostane, naše tijelo izbacuje kroz stolicu.
Ljudski probavni sistem je jednako čudesan koliko je i osjetljiv. Moderan način života ugrožava uravnoteženu probavu. Užurban gradski život uz brzu hranu, stres i nedovoljno fizičke aktivnosti te hormonalna neuravnoteženost mogu uzrokovati probleme u našoj probavi.
Jedan od najčešće prijavljenih gastrointestinalnih simptoma je nadutost uz flatulenciju. Ali ovo se često čuva kao tajna zbog stida ili se ignoriše jer ni pacijenti ni ljekari to ne vide kao stvarni problem. A sve vrijeme, u stvarnom životu, mnogi osjećaju bol i društvenu nelagodu zbog nadutosti i flatulencije.
Simptomi
Simptomi problema s probavom
Ako planirate dan oko pauza do toaleta ili odbijate pozive na društvene događaje jer Vas je strah “nezgode”, niste sami. Problemi s probavom se mogu manifestirati na razne načine:
Bol u stomaku
Mnogi problemi s probavom se manifestiraju kroz bolove u stomaku. To uključuje grčeve, tup bol ili osjećaj nadutosti.
Proljev
Proljev je u osnovi svaka promjena u crijevnim navikama koja može uključivati i češću stolicu ili povećanu količinu stolice ili tečniju stolicu. Smanjena apsorpcija tečnosti ili povećano izlučivanje tečnosti u crijevima čini stolicu tečnijom. Akutni proljev uglavnom traje kraće od 2 do 3 sedmice i najčešće ga uzrokuju bakterije.
Refluks i žgaravica
Nekad se kiseline iz želuca mogu vratiti u grlo, što ostavlja kiseli okus u ustima. Nekad se ovo manifestira i kao osjećaj žarenja u gornjem dijelu tijela i oko srca.
Gasovi i nadutost
Statistika pokazuje da 30% opće populacije pati od nadutosti. Prati je osjećaj punoće u stomaku. Stvaranje gasova u probavnom sistemu uglavnom zavisi od količine neprovarene hrane koju fermentiraju bakterije i od generalnog sastava i raspodjele crijevne flore.
Bolovi u stomaku
Proljev
Refluks i žgaravica
Gasovi i nadutost
Uzroci
Zašto imam problema s probavom?
Probavne tegobe mogu nastati tokom različitih probavnih faza. Problemi mogu nastati zbog gutanja previše zraka jer jedemo prebrzo ili zbog stvaranja previše gasova u donjem gastrointestinalnom traktu. Posebno u slučaju nadutosti, često dolazi do određenog gastrointestinalnog distresa nakon unosa obroka određene veličine ili sastava. Bol u abdomenu ili nadutost također se može povezati sa stresom, nepravilnom probavom, hormonalnom neuravnoteženošću, gutanjem zraka dok jedete ili određenim lijekovima.
Bakterije proizvede gasove tokom probavnog procesa. Ako se gasovi, naprimjer, zaglave u sluznici kao mjehurići, onda ih je teško apsorbirati ili transportirati. Ovo stvara osjećaj punoće i nadutosti. Da biste se riješili nadutosti, treba osloboditi gasove i izbaciti ih.
Šta god bio uzrok, svi sa probavnim tegoboma suočavaju se sa izazovima i potencijalnom osramoćenošću.
Terapija
Terapija
S obzirom da se izgleda većina problema veže za moderan način života, postoje mnoge stvari koje možete uraditi da smanjite nadutost. Obratite pažnju na svoje navike i rutinu kako biste utvrdili uzroke.
Espumisan – Brzo rješenje za nadutost!
Nadutost i flatulencija su normalni. Ali naš moderan način života može biti vrlo zahtjevan. Stresan posao, žongliranje hobija, porodice i društvenog života može dovesti do stresa kao što može i unos premasne i generalno nezdrave hrane. Naš probavni sistem ne može držati korak, što dovodi do povećanog stvaranja gasa koji se onda zaglavi u stomaku i čini nas nadutim i punim. Nelagoda u stomaku i strah od nekontroliranog ispuštanja vjetrova (flatulencije) je izvor stresa za mnoge.
Espumisan pruža brzo i pouzdano olakšanje. Espumisanov aktivni sastojak simetikon je dokazan i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisana donosi brzo olakšanje kod mnogih simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što je flatulencija.
Espumisan u osnovi mijenja elastičnost mjehurića gasa koji su zaglavljeni u gastrointestinalnom traktu. Kako mjehurići pucaju, tako se gas oslobađa i onda ga se lakše riješiti iz tijela podrigivanjem ili ispuštanjem vjetrova.
Espumisan® - varijante doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® meke kapsule
Pruža brzo i pouzdano olakšanje kod nadutosti nakon obilnog i masnog obroka, kod osjetljivosti na hranu, stresa i nadutosti zbog menstruacije.
Espumisan® LX oralne kapi
Emulzija koju je lako progutati za kontrolu nadutosti od prvih sedmica života.
Espumisan® Easy granule
Inovativan oblik granula za laku i diskretnu kontrolu nadutosti u pokretu, bez vode.