Uvod
Nadutost
Prvo da kažemo - ako patite od nadutosti, niste sami. I muškarci i žene pate od nadutosti zbog raznih razloga. Većina ljudi će u nekom trenutku patiti od nadutosti i flatulencije. Naše tijelo je čudesan sistem koje ima sposobnost da hranu pretvara u energiju i da u njemu raste novi život. Trudnoća je sama po sebi čudo, ali za mnoge žene, nelagode su njen sastavni dio. Grčevi u stomaku i nadutost su dio ovog inače vrlo posebnog perioda u životu. Ustvari, uobičajena nuspojava je nadutost, a jedna studija pokazuje da od nje pati 49% trudnica. Zbog čega se ovo dešava?
Uzroci
Šta je nadutost u trudnoći?
Trudnoća nosi sa sobom mnoge izazove. Tijelo je preplavljeno hormonima koji pomažu bebi da raste. Ali nuspojava ovih novih nivoa hormona je nadutost uzrokovana pretjeranom količinom gasova. Ovo je prirodna aktivnost tijela koje se priprema za rast djeteta.
Pojave
Kad i zašto nastaje nadimanje u trudnoći?
U početku trudnoće se stvaraju prirodne hemikalije, zvane hormoni, koji se otpuštaju u tijelo u većim količinima kako bi pomogli u razvoju sluznice materice koja će bebi omogućiti dotok svih potrebnih hranjivih sastojaka. Ovi hormoni, progesteron i estrogen, djeluju i na druge dijelove tijela. Progesteron opušta mišiće i usporava probavu. Hrana tako ostaje neprovarena, što dovodi do stvaranja većih količina gasa, Povišen estrogen može imati isto djelovanje, a uz to i zadržava vodu, što onda uzrokuje bol i oticanje abdomena.
U kasnoj trudnoći, s obzirom da materica raste i mijenja oblik i poziciju kako bi zaštitila bebu, ona pritišće druge organe i uzrokuje zatvor i višak gasova. Zato osjećate nadutost.
Prevencija
Kako možete spriječiti nadutost u trudnoći?
Simptomi nadutosti i promjene tijela u trudnoći su dio razvoja bebe. Iako nastaju zbog prirodnog i normalnog toka stvari, simptome treba rješavati. Male promjene u načinu života mogu pomoći u smanjenju nadutosti.
Ostalo
Druga stanja povezana sa trudnoćom i nadutošću
Kako smo već spomenuli, pomjeranje materice u kasnoj trudnoći može uzrokovati nadutost i zatvor. Probiotici i sredstva za smekšavanje stolice mogu biti rješenje jer laksativi nisu pogodni za trudnice. Uvijek čitajte oznake na lijekovima i posavjetujte se sa ljekarom prije nego uzmete novi lijek.
Ako ste već imali sindrom iritabilnog crijeva, može se pogoršati u trudnoći. Posavjetujte se sa ljekarom da vidite koje je najbolje rješenje za Vas.
Dešavaju se i druga stanja vezana za trudnoću koja mogu uzrokovati nadutost. Lažne kontrakcije - mišići se grče u kasnoj fazi trudnoće, u neredovnim razmacima i traju do 2 minute. Bol u kružnom ligamentu nastaje kad se materica širi i uzrokuje bol u donjem abdomenu.
Kada trebate ljekaru?
Nadutost je uglavnom bezopasna, ali postoje slučajevi kad se treba pažljivo pratiti. U slučaju gubitka tjelesne težine ili omaglica te čestih mučnina ili proljeva, trebate se obratiti ljekaru. Ako niste sigurni oko dodatnog lijeka, dobro je posavjetovati se sa ljekarom da budete sigurni. Trudnice ne smiju koristiti sve lijekove.
Olakšanje
Šta pomaže protiv nadutosti i flatulencije?
Evo nekoliko općih savjeta i načina kako smanjiti nadutost i flatulenciju:
Espumisanov aktivni sastojak simetikon je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisanovog aktivnog sastojka donosi brzo olakšanje od širokog spektra simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što su flatulencija i nadutost. Aktivni sastojak simetikon mijenja površinsku napetost mjehurića gasa koji su se nakupili u gastrointestinalnom traktu i oslobađa gas koji se onda apsorbira ili ispušta. Na taj način se smiruje stomak i nestaju drugi simptomi kao što su anksioznost i strah u društvu zbog nadutosti.
Fizička aktivnost kao što je hodanje oko kvarta može podstaći aktivnost crijeva, a samim tim i ispuštanje viška gasova. Dokazano je da redovno vježbanje pomaže i kod nadutosti zbog menstruacije i flatulencije. Iako u trudnoći treba oprezno vježbati, još uvijek se može lagano vježbati
Espumisan
Fizička aktivnost
Espumisan® – Brzo rješenje svuda i u svako doba!
Nadutost i flatulencija su normalni. Promjene koje tijelo prolazi tokom trudnoće su neizbježne. Ali kad govorimo o nuspojavama, o flatulenciji i nadutosti, postoji i rješenje. Naš probavni sistem je usporen zbog hormona koji pomažu bebi da raste, a u isto vrijeme je pod stresom svakodnevnog života i ne može držati korak, što dovodi do stvaranja gasova koji se zaglave u stomaku i zbog kojih se osjećamo nadutim. Nelagoda u stomaku i strah od nekontroliranog ispuštanja vjetrova (flatulencije) je izvor stresa za mnoge.
Espumisanov aktivni sastojak, simetikon, brzo i pouzdano pomaže. Simetikon je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisanovog aktivnog sastojka donosi brzo olakšanje od širokog spektra simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što su flatulencija i nadutost.
Simetikon u osnovi mijenja elastičnost mjehurića gasa koji su zaglavljeni u gastrointestinalnom traktu. Kako mjehurići pucaju, tako se gas oslobađa i onda ga se lakše riješiti iz tijela podrigivanjem ili ispuštanjem vjetrova.
Espumisan® - varijante doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® meke kapsule
Pruža brzo i pouzdano olakšanje kod nadutosti nakon obilnog i masnog obroka, kod osjetljivosti na hranu, stresa i nadutosti zbog menstruacije.
Espumisan® LX oralne kapi
Emulzija koju je lako progutati za kontrolu nadutosti od prvih sedmica života.
Espumisan® Easy granule
Inovativan oblik granula za laku i diskretnu kontrolu nadutosti u pokretu, bez vode.