Uvod
Šta je nadutost?
Ako patite od nadutosti, niste sami. Većina ljudi će u nekom trenutku patiti od nadutosti i flatulencije. Naše tijelo je čudesan sistem koji ima sposobnost da hranu pretvara u energiju. Ako se tokom tog procesa stvori previše gasova u probavnom sistemu, stomak se nadima, kao da je otekao. Nemogućnost da izbacite gasove uzrokuje veliku nelagodu, bol u stomaku i stomak se čini većim. Stvaranje gasova u probavnom sistemu uglavnom zavisi od količine neprovarene hrane koju fermentiraju bakterije i od generalnog sastava i raspodjele crijevne flore. Bez obzira na spol, nadutost i strah od nekontrolirane flatulencije može biti uzrok svakodnevnog stresa.
Uzroci
Šta je flatulencija?
Flatulencija je ispuštanje viška gasova kroz anus, što za neke ljude može postati društveni problem. Gasove u stomaku uglavnom proizvode bakterije koje fermentiraju neapsorbiranu hranu u debelom crijevu. Količina gasa se jako razlikuje od osobe do osobe i zavisi od sastava hrane i metabolitičke aktivnosti bakterija. U slučaju da osoba ne može efikasno ispustiti gasove, to će dovesti do produženog zadržavanja gasova u crijevima i nadutosti i bola.
Kako bi se spriječila nadutost i flatulencija, morate otkriti koja ih hrana ili ponašanje uzrokuje. Lista uzroka nadutosti je poduga i kreće se od unosa pogrešne hrane do stresa i hormonalne neuravnoteženosti.
Zašto sam tako nadut/a?
Normalno je da stvarate gasove i da ih ispuštate. Ali količina i učestalost se itekako razlikuje među pojedincima. Pretjeranu nadutost i flatulenciju mogu prouzrokovati različite stvari.
Razumijevanje mehanizma nadutosti i stvaranja gasova je složeno. U bilo kojem trenutku prosječna osoba ima 100–200 cm3 gasa u svom gastrointestinalnom traktu. Količina gasa se povećava gutanjem zraka i unosom gaziranih pića, naprimjer. Ovi gasovi se uglavnom apsorbiraju u krvotok i izdahnemo ih. Ili ih jednostavno ispustimo kroz anus. Ako je ovaj sistem poremećen, višak gasova se može zaglaviti u obliku mjehurića, što nas onda čini nadutim i punim.
Simptomi
Kako je to kad patite od nadutosti i flatulencija?
Mnogi znaju kakav je to osjećaj punoće stomaka nakon obilnog obroka. Kada se u crijevima nađe previše gasova ili zraka, govorimo o nadutosti. Osjećate kao da Vam je stomak pun, tvrd, napet ili nateknut.
Ostali simptomi mogu uključivati:
Bol u stomaku
Kontrolisano ili nekontrolisano ispuštanje gasova (flatulencija)
Često podrigivanje
Krčanje crijeva
Pritisak i grčevi od previše gasova
Olakšanje
Koliko je nadutost ozbiljna? Trebam li kod ljekara?
Nadutost i flatulencija su među najčešće prijavljenim gastrointestinalnim simptomima tokom posjete ljekaru. I iako nadutost može uzrokovati značajnu nelagodu, uglavnom je to bezazleno stanje. Odnosno, to je tako ako nadutost nastaje zbog unosa određene hrane, ne pogorša se i ne traje duže od dan ili dva. Obratite pažnju na znakove upozorenja kao što je anemija ili nenamjeran gubitak tjelesne težine. Ovi simptomi mogu biti znak malapsorpcije. Uvijek se preporučuje da posjetite ljekara ako osjetite jaku bol, mučninu i povraćanje.
Prevencija
Kako smanjiti nadutost i flatulenciju?
Ako znate uzrok svoje nadutosti, prvi korak je eliminacija toga iz svakodnevnog života. To znači da se testirate na netoleranciju na hranu, izbjegavate hranu koja je po Vas nezdrava ili u slučaju da je stres taj koji uzrokuje Vaše probleme - trebate poboljšati ravnotežu između posla i drugih elemenata života. Zavisno od Vašeg stila života i rasporeda, ovo je lakše reći nego uraditi. Možda morate često putovati i onda zdravi obroci nisu uvijek lako dostupni. Ili imate vrlo stresan posao koji volite. Nije uvijek moguće eliminirati sve uzroke. |
Pomoć
Šta pomaže protiv nadutosti i flatulencije?
Evo ga opet! Upravo ste dobro ručali i opet osjećate da Vam je stomak napet. Evo nekoliko savjeta i načina kako smanjiti nadutost i flatulenciju:
Nježna masaža stomaka niz debelo crijevo može pomoći da izbacite gasove koji su zaglavili u crijevima.
Fizička aktivnost kao što je hodanje oko kvarta može podstaći aktivnost crijeva, a samim tim i ispuštanje viška gasova.
Espumisan je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Tableta Espumisana donosi brzo olakšanje kod mnogih simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što je flatulencija. Aktivni sastojak simetikon mijenja površinsku napetost mjehurića gasa koji su se nakupili u gastrointestinalnom traktu i oslobađa gas koji se onda apsorbira ili ispušta.
Zaključak
Espumisan® – Brzo rješenje za nadutost!*
Nadutost i flatulencija su normalni. Ali naš moderan način života može biti vrlo zahtjevan. Stresan posao, žongliranje hobija, porodice i društvenog života može dovesti do stresa kao što može i unos premasne i generalno nezdrave hrane. Naš probavni sistem ne može držati korak, što dovodi do povećanog stvaranja gasa koji se onda zaglavi u stomaku i čini nas nadutim i punim. Nelagoda u stomaku i strah od nekontroliranog ispuštanja vjetrova (flatulencije) je izvor stresa za mnoge.
Espumisanov aktivni sastojak pruža brzo i pouzdano olakšanje. Espumisanov aktivni sastojak simetikon je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisanovog aktivnog sastojka donosi brzo olakšanje od širokog spektra simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što su flatulencija i nadutost.
Espumisanov aktivni sastojak simetikon mijenja elastičnost mjehurića gasa koji su se nakupili u masi hrane u gastrointestinalnom traktu. Kako mjehurići pucaju, tako se gas oslobađa i onda ga stijenke crijeva lakše apsorbiraju ili se ukloni podrigivanjem ili ispuštanjem vjetrova.
*Kliničke studije su provedene sa aktivnom supstancom simetikonom.
Espumisan® - varijante doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® meke kapsule
Pruža brzo i pouzdano olakšanje kod nadutosti nakon obilnog i masnog obroka, kod osjetljivosti na hranu, stresa i nadutosti zbog menstruacije.
Espumisan® LX oralne kapi
Emulzija koju je lako progutati za kontrolu nadutosti od prvih sedmica života.
Espumisan® Easy granule
Inovativan oblik granula za laku i diskretnu kontrolu nadutosti u pokretu, bez vode.