Uvod
Može li stres uzrokovati nadutost?
Živimo u brzom svijetu sa mnogim izazovima o kojima starije generacije nisu mogle ni sanjati. Ako na stres reagirate nadutošću, niste jedini. I muškarci i žene će u nekom trenutku patiti od nadutosti i flatulencije. Naše tijelo je čudesan sistem koji ima sposobnost da hranu pretvara u energiju. Ako se tokom tog procesa stvori previše gasova u probavnom sistemu, stomak se nadima, kao da je otekao. Zbog čega se ovo dešava? Može li stres doprinijeti tome?
Uzroci
Kako stres uzrokuje nadutost?
Vodimo stresne živote u modernom svijetu, nekad radimo po cijelu noć na projektima, kasno jedemo nakon dugog radnog dana ili previše popijemo nakon posla. Nekad ručak pojedemo s nogu, u nekoliko slobodnih minuta u haotičnom danu. Ili pojedemo nešto nezdravo samo da ubacimo malo neophodne energije prije važne prezentacije ili sastanka.
Odgovornosti na poslu i kod kuće mogu biti uzrok stresa, a loša prehrana može doprinijeti problemima sa probavom. Svi smo to iskusili, haotičan dan gdje trčimo za djecom, jelo nabrzaka ugurano između kućanskih poslova i odgajanja djece, ili hvatamo 15 minuta da jedemo dok beba spava. Potpun, bogat život kod kuće ima puno prednosti ali donosi i dodatan stres i neredovne obroke. Često se kreiranje toplog i sretnog doma za porodicu stavlja na prvo mjesto, a zdrava probava nam nije na listi prioriteta. Bez obzira na spol, nadutost i strah od nekontrolirane flatulencije može biti uzrok svakodnevnog stresa.
Anksioznost
Tjeskoba i nadutost
Iako je prehrana sigurno faktor, stres, u svim svojim oblicima, bilo da je stres kod kuće ili na poslu, može doprinijeti općem osjećaju anksioznosti. Ovo zauzvrat dovodi do nadutosti, kao što je slučaj sa do 30% Amerikanaca, a što je potvrđeno u mnogim studijama. Ako anksioznost ne popusti, tijelo reagira na fizičkom nivou i utječe na nerve u našem probavnom sistemu. To može dovesti do sindroma iritabilnog crijeva, naprimjer.
Ostalo
Drugi razlozi za nadutost
Normalno je da stvarate gasove i da ih ispuštate. Ali količina i učestalost se itekako razlikuje među pojedincima. Pretjeranu nadutost i flatulenciju mogu prouzročiti različite stvari.
Razumijevanje mehanizma nadutosti i stvaranja gasova je složeno. U bilo kojem trenutku prosječna osoba ima 100–200 cm3 gasa u svom gastrointestinalnom traktu. Količina gasa se povećava gutanjem zraka i unosom gaziranih pića, naprimjer. Ovi gasovi se uglavnom apsorbiraju u krvotok i izdahnemo ih, ili ih jednostavno ispustimo kroz anus. Ako je ovaj sistem poremećen, višak gasova se može zaglaviti u obliku mjehurića, što nas onda čini nadutim i punim.
Prevencija
Šta uraditi protiv nadutosti koju je uzrokovao stres?
Studije su pokazale da pojačana fizička aktivnost pomaže probavi i izbacivanju zaostalog gasa. Ovo je dobar savjet za sve one koji dugo sjede za stolom i koji inače vode sjedeći način života. Čak je i blago povećanje fizičke aktivnosti pokazalo da pomaže u kretanju gasova u našem probavnom sistemu i sprečava da gasovi zaostaju u tijelu, uz mnoge druge koristi.
Ako znate uzrok svoje nadutosti, prvi korak je njegova eliminacija iz svakodnevnog života.
Olakšanje
Šta pomaže protiv nadutosti i flatulencije?
Evo ga opet: upravo ste dobro ručali i opet osjećate da Vam je stomak napet. Evo nekoliko savjeta i načina kako smanjiti nadutost i flatulenciju:
Nježna masaža stomaka niz debelo crijevo može pomoći da izbacite gasove koji su zaglavili u crijevima.
Fizička aktivnost kao što je hodanje oko kvarta može podstaći aktivnost crijeva, a samim tim i ispuštanje viška gasova. Dokazano je da redovno vježbanje pomaže i kod nadutosti zbog mentruacije.
Espumisan je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisana donosi brzo olakšanje kod mnogih simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što je flatulencija nadimanje. Aktivni sastojak simetikon mijenja površinsku napetost mjehurića gasa koji su se nakupili u gastrointestinalnom traktu i oslobađa gas koji se onda apsorbira ili ispušta.
Espumisan
Fizička aktivnost
Nježna masaža stomaka
Pomoć
Espumisan® – Brzo rješenje za nadutost!*
Nadutost i flatulencija su normalni. Ali naš moderan stresan način života može biti vrlo zahtjevan. Stresan posao, žongliranje hobija, porodice i društvenog života može dovesti do stresa kao što može i unos premasne i generalno nezdrave hrane. Naš probavni sistem ne može držati korak, što dovodi do povećanog stvaranja gasa koji se onda zaglavi u stomaku i čini nas nadutim i punim. Nelagoda u stomaku i strah od nekontroliranog ispuštanja vjetrova (flatulencije) je izvor stresa za mnoge.
Espumisanov aktivni sastojak, simetikon, brzo i pouzdano pomaže. Simetikon je dokazani i efikasan lijek protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza Espumisanovog aktivnog sastojka donosi brzo olakšanje od širokog spektra simptoma koji nastaju zbog gasa, kao što su flatulencija i nadutost.
Espumisanov aktivni sastojak simetikon mijenja elastičnost mjehurića gasa koji su se nakupili u masi hrane u gastrointestinalnom traktu. Kako mjehurići pucaju, tako se gas oslobađa i onda ga stijenke crijeva lakše apsorbiraju ili se ukloni podrigivanjem ili ispuštanjem vjetrova.
*Kliničke studije su provedene sa aktivnom supstancom simetikonom.
Espumisan® - varijante doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® meke kapsule
Pruža brzo i pouzdano olakšanje kod nadutosti nakon obilnog i masnog obroka, kod osjetljivosti na hranu, stresa i nadutosti zbog menstruacije.
Espumisan® LX oralne kapi
Emulzija koju je lako progutati za kontrolu nadutosti od prvih sedmica života.
Espumisan® Easy granule
Inovativan oblik granula za laku i diskretnu kontrolu nadutosti u pokretu, bez vode.