Uvod
Uobičajeni i opasni otrovi u domu
Smatramo da je dom naše sigurno mjesto, mjesto u kojem smo zaštićeni. Ali naš dom sadrži i mnoge opasnosti za malu djecu, bilo oštre predmete ili štetne supstance. Iako se nekad čini da je opasnost sklonjena daleko od djece, uvijek postoji šansa da radoznalo dijete pronađe lijekove u ormariću ili sredstva za čišćenje kao što su sapun i deterdženti.
Srećom, trovanje pjenušavim deterdžentima je rijetko. Međutim, ako do toga dođe, roditelji moraju brzo reagirati. Gutanje deterdženata može povećati apsorpciju toksičnih supstanci, a povraćanje može pjenušanje učiniti još gorim. Djeca mogu udahnuti pjenu i ugušiti se. Možete to spriječiti uz jedan oblik protivotrova, a to je rastvor koji sprečava pjenušanje - Espumisan.
Prevencija
Kako mogu spriječiti da se djeca otruju?
Nekoliko je jednostavnih mjera koje možete i trebate primijeniti: Ormarić u kojem držite lijekove treba biti pod ključem u svakoj kući u kojoj ima djece. Također, trebate sredstva za čišćenje pomjeriti na više ladice, a ne ih držati ispod sudopera.
Ovo se odnosi na sva sredstva i u kući i van nje, kao što je garaža ili šupa u bašti. Neki vole presuti i držati razrjeđivače, izbjeljivače i druge opasne materije u bocama za piće. Uvijek ih čuvajte u originalnim posudama, jer radoznala djeca mogu pomisliti da su to sokovi. Kada ih bacate, postarajte se da ih djeca ne mogu lako dohvatiti u kanti za smeće. Izbjegavajte i otrovne biljke ili ih držite daleko od njihovih ručica.
Prva pomoć kod trovanja djece
Ako se ipak dogodi najgore i Vaše dijete proguta nešto, odmah nazovite ljekara ili posebnu liniju za pomoć kod trovanja.
Naučite prepoznati znakove da nešto nije uredu. Obratite pažnju na sljedeće znakove. Uvijek nazovite ljekara ili hitnu pomoć ako dijete:
Ima poteškoće u govoru ili disanju
Je bez svijesti
Povraća
Ima osjećaj da mu "gore" usta
Ima bol u stomaku
Ima hemijske opekotine na koži
Ako otrovna supstanca brzo djeluje, bitno je odmah primijeniti prvu pomoć. Možda je onda bolje raditi u paru: jedna osoba zove hitnu pomoć dok druga preduzima relevantne mjere opreza.
Espumisan® protiv djelovanja manje opasnih supstanci
Naravno, kada dijete proguta opasnu supstancu, ljekar ili dežurna linija centra za otrove daje medicinske savjete.
Ali nekad djeca imaju blagu reakciju nakon gutanja manje količine deterdženta ili tečnosti za pranje. Dijete može osjetiti mučninu i mogu se pojaviti mjehurići. Naučno je dokazano da simetikon, aktivni sastojak Espumisana, koji se inače koristi protiv nadutosti i flatulencije, pomaže na dva načina: Espumisan i njegov aktivni sastojak simetikon pomažu da se izbaci tečnost, dok čestice koje djeluju protiv pjenjenja razlažu površinu mjehurića deterdženta i tako olakšavaju dječijem stomačiću i pomažu bržem oporavku.
Espumisan® - varijante doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® meke kapsule
Pruža brzo i pouzdano olakšanje kod nadutosti nakon obilnog i masnog obroka, kod osjetljivosti na hranu, stresa i nadutosti zbog menstruacije.
Espumisan® LX oralne kapi
Emulzija koju je lako progutati za kontrolu nadutosti od prvih sedmica života.
Espumisan® Easy granule
Inovativan oblik granula za laku i diskretnu kontrolu nadutosti u pokretu, bez vode.